Informatika 7. r. - objava web stranica

NEYMAR JR

Neymar da Silva Santos Júnior (Mogi das Cruzes 5. veljače 1992.) je brazilski nogometaš koji igra na poziciji napadača. Trenutačno igra za saudijski klub Al Hilal i brazilsku nogometnu reprezentaciju.

Football | Neymar Jr.

KLUPSKA KARIJERA

Santos

Nakon što se pridružio Santosu 2003. godine, Neymar je debitirao u dobi od 17 godina protiv Haldane FC, 7. ožujka 2009. u 2:1 pobjedi. Neymarov sljedeći nastup bio je protiv Mogi Mirima tjedan dana kasnije, tijekom kojeg je postigao svoj prvi pogodak za Santos.

Dana 11. travnja 2009., u Campeonato Paulista polufinalnoj prvoj utakmici protiv Palmeirasa, Neymar zabija odlučujući gol u 2:1 pobjedi na EstádioVila Belmiro.

U finalu je Santos pretrpio 4:2 poraz od Corinthiansa. Neymarovi nastupi za Santos privukli su pozornost na mladog igrača, a padale su i usporedbe s brazilskim idolima kao što su Robinho i Pelé.

Privukao je interes nekoliko europskih klubova, kao što su Manchester UnitedInter MilanReal MadridChelsea i Juventus. Čelnici Real Madrida, idu čak tako daleko da tvrde da su potpisali predugovor s Neymarovim agentom, Renatom Rodriguesom, koji klub Santos odbija potvrditi.

West Ham United je dao ponudu od 12 milijuna £ koja je odbijena u lipnju 2010. Nakon odbijene ponude Santos postavlja minimalnu prodajnu cijenu od 30 milijuna  i produžuju ugovor s Neymarom do prosinca 2014. godine.

Neymar izjavljuje da još nije vrijeme za odlazak iz Brazila, jer smatra da je premlad za nove izazove i da će ostati fokusiran samo na Santos. Međutim Neymarov agent inzistira na tome da napadač Santosa ne ostane u svojoj domovini. Neymar je otkrio da bi volio prijeći u Juventus.

Dana 15. travnja 2010., Neymar zabija pet golova za Santos u 8:1 razbijanju Guaranija u osmini finala brazilskog kupa. Nakon 2010.

Campeonato Paulista u kojem je Neymar zabio 14 golova u 19 utakmica, klub se okrunio titulom prvaka nakon 5-5 ukupne pobjede zbog golova u gostima nad Santo Andreom u finalu. Neymaru je naknadno dodijeljena nagrada za najboljeg igrača natjecanja.

BARCELONA

Neymar Da Silva Santos Júnior stats | FC Barcelona Players

Barcelona

25. svibnja 2013.Santos je objavio da su primili dvije ponude za Neymara i odlučili su pregovarati.

Neymar je prihvatio uvjete Barcelone 27. svibnja 2013. i priključio se klubu poslije Kupa konfederacija 2013. koji se igrao u mjesecu lipnju u Brazilu. Ugovor između Neymara i Barcelone potpisan je na 5 godina.

U dresu Barcelone osvojio je Ligu prvaka 2015. godine, dva naslova prvaka Španjolske i dva Kupa, a dvaput je slavio i na klupskom FIFA Svjetskom prvenstvu.

Brazilski napadač produžio je ugovor sa španjolskim nogometnim prvakom za dodatne tri sezone, do 30. lipnja 2021. godine, naveo je katalonski klub u službenom priopćenju objavljenom 1. srpnja 2016. godine.

PSG

Paris Saint-Germain forward Neymar to undergo ankle surgery and miss  remainder of the season | CNN

Paris Saint-Germain

Brazilac je u kolovozu 2017. prešao u Paris Saint-Germain za rekordni transfer od 222 milijuna eura. Neymar je tako postao najskuplji nogometaš u povijesti, jer su pariški vlasnici platili 222 milijuna eura odštete, zbog klauzule koja je bila ugrađena u njegov ugovor s španjolskim klubom.

"Jako sam sretan. Osvojio sam sve što sportaš može osvojiti. Proživio sam nezaboravne trenutke. Ali igrač treba nove izazove", izjavio je Neymar, koji je potpisao petogodišnji ugovor s PSG-om.

Brazilski napadač je debitirao pogotkom i asistencijom u gostujućoj pobjedi kod Guingampa tog istog mjeseca.

U trećem kolu Ligue 1 je Neymar zabio dva pogotka te asistirao dva puta protiv Toulousea

AL HILAL

Neymar - Wikipedia

Al Hilal

Neymar je u kolovozu 2023. prešao u saudijski Al Hilal za iznos od 90 milijuna eura.

Brazilac bi trebao za dvije sezone zaraditi 320 milijuna eura, što ga čini jednim od najplaćenijih sportaša ikad.

objavio: Toni Vuković   datum: 26. 3. 2024.