Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

(…) Branitelju koji za strah nije znao.

Branitelju koji se borio do zadnjeg trena.

Branitelju koji je svoj život domovini dao.

Branitelju koji je strašnom smrću pao.

(Martina Baričević, Zahvala branitelju)

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježili smo 17. studenoga 2023. godine ističući njihove patnje kao simbol stradanja hrvatskog naroda od snažnog agresora, ali i herojske obrane, utkane u temelje naše domovine, u hrvatsku slobodu i neovisnost. Prigodnim programom prisjetili smo se ugašenih dječjih života, brojnih stradalih civila i svih ubijenih u Domovinskom ratu.

Posebnu pažnju posvetili smo našim braniteljima, uz duboko poštovanje i neizmjernu zahvalnost njihovoj ljubavi prema bližnjemu i njihovoj nesebičnoj spremnosti da daju svoj život ili dijelove svoga tijela za domovinu. Čuvajući spomen na svetu žrtvu Vukovara, pokazujemo da ona nije bila uzaludna i da se istina nikada ne smije zaboraviti. Svečanom i ponosnom, ali i bolno tužnom ugođaju sjećanja uvelike su doprinijeli učenici od 5. do 8. razreda koji su okupljenim učiteljima i učenicima govorili svoje stihove zahvalnosti i molitve što su ih, na poticaj svojih učiteljica, pisali herojima Domovinskog rata i njihovoj velikoj ljubavi prema svima nama.

S učvršćenom snagom ljubavi prema domovini i slobodi, program smo završili s molitvom u srcima i na usnama, uz nadahnuće u Litanijama za Hrvatsku koje je napisao Stjepan Lice:

(…) Da naša domovina bude mjesto života dostojnog čovjeka… molimo te, Gospodine!

Da naša domovina bude domovina sretnih djetinjstava!

Da naša domovina bude domovina lijepih starosti!

(…)

Zrinka Pavković

objavio: Administrator   datum: 20. 11. 2023.