20. ožujka SVJETSKI DAN PRIPOVIJEDANJA – Milina priča

Ljudi kroz priče uče o svemu oko sebe i već odmalena kroz priče najdugotrajnije pamte informacije.

Pripovijedati nije nimalo lako. To vidimo i u svakodnevnom radu s djecom i upravo zato smo Svjetski dan pripovijedanja obilježavali kroz različite aktivnosti tijekom proteklih dana, a priču smo lijepo zaokružili zavičajnom terenskom nastavom. Povezali smo pripovijedanje s učenjem o povijesti našeg zavičaja i tako ispričali najljepšu priču.

Učenici i učiteljice trećeg i četvrtog razreda PŠ Kostanje svoju zavičajnu priču započeli su u Gatima, na brdašcu Gradcu, pokraj crkvice sv. Jure. Slijedeći tragove svojih djedova, otputovali su stoljećima unatrag u vrijeme drevne Poljičke knežije. Vratili su se u vrijeme blagostanja, pravde, pravednog biranja vladara i sasvim drugačijih društvenih i moralnih vrijednosti.

Povratak nekoliko stoljeća unatrag bio je lako zamisliv i moguć zahvaljujući našoj izvrsnoj pripovjedačici Nikolini Radmilo Pivčević, koja nam je vjerno prikazala život naših predaka. Osim odličnog vodstva kroz sve znamenitosti na koje smo nailazili šetajući se pomno odabranom stazom, priredila nam je i Milinu priču, novi kulturno - turistički proizvod pod pokroviteljstvom Splitsko – dalmatinske županije. Riječ je o kostimiranoj interpretacijskoj šetnji kroz poljičku prošlost u kojoj ona osobno utjelovljuje Milu Gojsalić, junakinju poljičkog kraja, koja je prema legendi spasila svoj narod od Turaka.

Kada jednom čuješ priču ispričanu u prvom licu, sigurno je ne zaboravljaš tako lako. Učenici su bili oduševljeni onim što su čuli, vidjeli i doživjeli, osobito time što su osobno mogli upoznati Milu, birati kneza ili zaraditi nagradu uspješnim odgovorima na kvizu.

Svima kojima Gata pokraj Omiša nisu predaleko, a žele provesti dan u prirodi, na suncu i čistom zraku i okruženju, a istovremeno i puno toga naučiti o poljičkoj prošlosti ili kušati tradicionalno jelo soparnik, dajemo tople preporuke za odličnu turističku destinaciju i izvrsnu poučnu terensku nastavu.

objavio: Mirela Miličević   datum: 1. 4. 2022.