Rođendanska proslava

„Poslušaj srce, i eto ti istine i bez mudrosti.“

(Kako je Potjeh tražio istinu)

Rođendansku proslavu 150. obljetnice rođenja hrvatske književnice Ivane Brlić-Mažuranić, suradnjom knjižničarke Zrinke Pavković, učiteljica Mirele Miličević i Marije Marčić te učitelja Likovne kulture Mate Škrabića, upriličili smo na dan njezinog rođenja, 18. travnja 2024. godine u PŠ Kostanje s učenicima 1. i 4. razreda.

U uvodnom dijelu zajedničkoga sata prisjetili smo se činjenica vezanih uz Ivanin život i djelo prikazujući kratki dokumentarni film (Brodski velikani: 2. Ivana Brlić-Mažuranić). Ponavljajući sve što smo do sada naučili o bajkama, posjetili smo na daljinu Ivaninu kuću bajke u Ogulinu, zavičaju bajke, odgledavši kratki video koji prikazuje ovaj jedinstveni u svijetu multimedijalni i interaktivni centar za posjetitelje. Ivanina kuća bajke slavi bajku i svekoliko bajkovito stvaralaštvo, a predstavlja bajke ove najznačajnije hrvatske spisateljice bajki, kao i bajke brojnih drugih hrvatskih i svjetskih bajkopisaca.

Naglašavajući i ističući prave vrijednosti kojima nas uče Ivanina djela poput dobrote, poštovanja, nesebičnosti, plemenitosti, ljubavi, istine, hrabrosti, potaknuli smo djecu na izraz zahvalnosti ovoj iznimnoj književnici. U drugom dijelu sata učenici 4. razreda oslikavali su i pisali Ivani rođendansku čestitku, zahvaljujući joj na lijepim i zanimljivim pričama koje nam je ostavila. Potaknuti Ivaninom poznatom izrekom Kad si sretan, i sunce za tobom žuri (Lutonjica Toporko i devet župančića), učenici prvoga razreda ilustrirali su pastel tehnikom svoj doživljaj sreće.

Prvaši i četvrtaši uvelike su doprinijeli sveukupnoj rođendanskoj svečanosti, a izložba svih njihovih radova posvećenih Ivani postavljena je na velikom panou u atriju škole.

Iskrena i topla dječja i učiteljska zahvalnost iskazana u izradi i predstavljanju svih radova posvećenih Ivani izriče poštovanje prema omiljenoj hrvatskoj dječjoj spisateljici koja je ostavila u nasljeđe hrvatskoj kulturi neizmjernu vrijednost, sa željom da ona zauvijek živi u dječjim srcima i da se male duše hrane svim onim vrijednostima koje je promicala i Ivana u svojim djelima.

Zrinka Pavković

objavio: Administrator   datum: 22. 4. 2024.