Sigurnost djece na internetu

SIGURNOST DJECE NA INTERNETU

Internet djeci nudi bezbroj novih načina za proširivanje znanja, igranje, gledanje filmova i istraživanje. Uz ove prednosti dolaze i izazovi. Postoje koraci koje možete poduzeti kako biste zaštitili djecu dok su na internetu i naučili ih kako koristiti Web na siguran način.

Nakon svih groznih priča o pedofiliji na internetu, brinete za svoje dijete. Ne možete mu zabraniti internet, no možete poduzeti korake da bude zaštićeno dok se njime koristi.

SIGURNOST DJECE NA INTERNETU

Stranica "Hrabrog telefona" koja sadrži popis edukativno - informativnih brošura (u pdf formatu) namijenjenih djeci i roditeljima, među kojima je i knjižica "Dijete na Internetu". U toj brošuri za roditelje, govori se o izloženosti zlostavljanju i mogućim opasnostima koje djecu vrebaju na Internetu te se daju savjeti za njihovu zaštitu. - (hrv.)

Microsoft

Savjeti za sigurnost djece na internetu. Opisani su neki od načina na koje odrasli mogu konfigurirati Microsoft softver i tako zaštiti privatnost i sigurnost svoje djece, te savjeti o smjernicama za dječju upotrebu računala. - (hrv.)

Priručnik za računalnu sigurnost korisnika interneta

Priručnik za računalnu sigurnost korisnika interneta može se preuzeti sa stranica Nacionalnog središta za računalnu sigurnost (CARNet CERT). CARNet je +CERT.hr osnovao 1996. godine s ciljem posredovanja u rješavanju računalno sigurnosnih incidenata u kojima je barem jedna uključena strana iz Hrvatske, prikupljanja i distribucije sigurnosnih savjeta, preporuka i alata, te edukacije i informiranja korisnika i javnosti o značaju i poboljšanju sigurnosti računalnih sustava - (hrv.)

Škole

Članak o sigurnosti djece na internetu, namijenjen odraslima. - (hrv.)

*Preuzeto s KGZ

6 savjeta o sigurnosti djece na internetu

Internet je ogromna mreža korisnih informacija na kojoj se može zaista svašta naučiti, te se može i zabaviti. No ima i druga strana medalje – internet kao izvor opasnosti za računalo te njegove korisnike. Neka vam pri tome pomognu savjeti.

Budite spremni angažirati se
Bilo bi lijepo da možete kupiti softver i riješiti problem – ali ipak nije tako jednostavno. Trebate biti spremni odvojiti dio svoga vremena za sigurnost vašeg djeteta pri radu na internetu.

Znajte što vaše dijete radi na internetu
Facebook, Twitter, Myspace.... vaše dijete vrlo vjerojatno zna za barem neke od navedenih web-stranica, te koristi one koje ga interesiraju. Trebate biti svjesni koje su to, i što radi na njima.

Premjestite računalo na mjesto gdje dijete neće biti samo
Ovaj korak olakšava nadgledanje djetetovih radnji na internetu. Osim toga, ono samo neće posjećivati stranice koje ste mu zabranili (ili koje zna da ne smije posjećivati), kada zna da ste u blizini i možete baciti pogled na ekran.

Koristite softver
Budite oprezni, i nemojte djeci dati da previše vremena provode na internetu i PC-u. Postoje softveri koji automatski zaključavaju internet nakon određenog vremena. Također postoje programi koji blokiraju posjete nepoželjnim stranicama, a postoje i oni pomoću kojih možete vidjeti koje su stranice posjećene.

Osigurajte samo računalo
Slijedećim postupcima osigurajte računalo od napada hackera, virusa i sličnih nepoželjih štetočina.

- Instalirajte Antivirusni softver, i potrudite se da to bude najnovija verzija.
- Koristite Antispam kako bi imali manje junkmaila i smanjili šanse odgovora na mail upućen s namjerom da otkrije vaš identitet.
- Koristite lozinke za prijavu korisnika na računalu, kako bi pristup kompjuteru imali samo članovi obitelji.

Razgovarajte i podijelite informacije
Recite djeci nešto o sljedećim temama:
- Nikad ne otkrivajte osobne informacije
- Pazite kome šaljete svoje fotografije
- Nemojte razgovarati s strancima (putem MSN-a, e-maila...)

*Preuzeto s IT-info NEWS

objavio: Davorka Dadić   datum: 6. 3. 2010.