Međuopćinski susret LiDraNo 2022. u srcu Poljičke republike

(Kostanje, 16. veljače 2022. godine)

Svojim literarnim i novinarskim radovima te pojedinačnim scenskim nastupima na Međuopćinskom susretu LiDraNo 2022. predstavili su se 16. veljače 2022. godine u Područnoj školi Kostanje učenici OŠ Josipa Pupačića iz Omiša, OŠ „Jesenice“ iz Dugoga Rata, OŠ „Gornja Poljica“ iz Srijana i OŠ „1. listopada 1942.“ iz Čišala.

Slaveći pola tisućljeća rođenja hrvatske književnosti i postojanja hrvatske pisane riječi, susreli smo se u srcu Poljičke republike, u snazi i ljepoti pisane riječi, u dubini i toplini hrvatskih riječi koje su nam donijeli učenici u literarnom, novinarskom i scenskom izričaju.

Domaćini, učenici i djelatnici Škole, pokazali su nesebično sebedarje pri organizaciji i provedbi svečanosti, te su se svojim gostoprimstvom potrudili da se svi zajedno osjećamo lijepo u ugodnom ozračju i opuštenoj atmosferi. Toploj umjetničkoj noti koja je sve prožimala, osobito su doprinijeli učenici domaćini koji su dočekali svoje goste svečanim programom i pjesmom.

Međuopćinski susret LiDraNo 2022. otvoren je pozdravnim riječima ravnatelja prof. Ivana Sladojevića, koji je učenicima i njihovim učiteljima zaželio dobrodošlicu i puno uspjeha u radu.

U natjecateljskom dijelu programa učenici su se dokazali rječitošću i sposobnošću scenske prilagodbe. Zahvaljujući svjetlu kojim su zasjali na svom stvaralačkom putu, upijajući ga postupno, učeći svoj hrvatski jezik, čitajući djela velikih književnika, slušajući svoje učitelje i starije i mi, njihovi učitelji, mentori i svi ostali gosti, imali smo se priliku duhovno okrijepiti.

Poticajnim i ohrabrujućim riječima zahvale, obratili su se učenicima na kraju programa i cijenjeni članovi stručnoga prosudbenoga povjerenstva, ističući zahtjevnost svoje uloge. Nije lako među najboljima odabrati one koji će svoju školu predstavljati na sljedećoj, županijskoj razini.

Radove literarnoga stvaralaštva pregledali su, svoj osvrt na njih dali i odabrali sedam najboljih članovi prosudbenoga povjerenstva: Matilda Bulić (predsjednica), profesorica Hrvatskoga jezika i izvršna direktorica Školske knjige, Silvana Bampa Listeš, profesorica Hrvatskoga jezika, Nada Vučičić, pjesnikinja i Anela Borčić, pjesnikinja. Među sedam odabranih radova je i literarni rad Kap dobrote naše učenice 5. r. Gabrijele Đonlić.

Radove novinarskoga stvaralaštva pregledali su i svoj osvrt na njih dali članovi prosudbenoga povjerenstva: Nikolina Tomasović (predsjednica), novinarka, Hana Konsa, novinarka i Vanja Jajić, profesorica i urednica Modre laste.

Tri pojedinačna scenska nastupa u dramskom izrazu za županijsku razinu odabrali su članovi povjerenstva u sastavu: Ivana Giove Župa (predsjednica), akademska glumica, Zvjezdana Čagalj, umjetnica, Marko Duvnjak, prof. glumac i Marijan Grbavac, glumac.

Ovim blagdanom kulture u Godini Marka Marulića i netom završenoj Godini čitanja podsjetili smo se svi zajedno na vrijednost knjige i važnost čitanja kako bismo oblikovali i oplemenili naše duše, potpunije i sretnije živjeli i rasli, a ujedno i potaknuli razvoj literarnog ukusa.

Potrebno je naglasiti i važnost ovakvih susreta koji duhovno oplemenjuju ispunjavajući nas sve zajedno ponosom i ushićenjem, obogaćujući nas dragocjenim iskustvima sudjelovanja, spoznavanja i druženja.

I zato, na kraju, pozivamo sve vas učenike na druženje s pisanom riječi, budite „dica dobrih riči“ kako kaže naš pjesnik Jakša Fiamengo, budite „dica svog jezika“ i neka vas „nose pisme i riči“.

objavio: Zrinka Pavković   datum: 23. 2. 2022.

« Ožujak 2024 »